تبادل حرارتی ناشی از نصب پنجره ها

تبادل حرارتی ناشی از نفوذ هوای خارج به داخل از درز پنجره ها

در این وضعیت قسمتی از هوای خارج از طریق درز پنجره ها به داخل ساختمان نفوذ و یا برعکس قسمتی از هوای مطبوع داخل ساختمان از طریق درز  به خارج از ساختمان دفع می شود. میزان نفوذ و دفع هوای ساختمان بستگی به سرعت باد در محیط خارج، درجه حرارت محیط خارج، فشار استاتیک محیط داخل و ارتفاع ساختمان و همچنین مرغوبیت پنجره دارد. نفوذ هوا به داخل ساختمان عمدتا در زمستان که سرعت باد بیشتر است اهمیت خاصی پیدا می کند.

تبادل حرارتی ناشی از نصب پنجره ها

اندازه گیری نفوذ هوا

اندازه گیری نفوذ هوا از طریق روش آزمایشگاهی عبور گاز از میزان درزهای پنجره ها و درها انجام میشود. نتایج بدست آمده با تعویض هوای فضای مورد نظر در ساعت سنجیده می شود. رقم تعویض هوای فضای مورد نیاز بین 1/2-2 بار در ساعت، با توجه به وضعیت پنجره ها و درها در نوسان است.

قاب پنجره و مسایل مربوط به آن

در تئوری بهترین نوع شیشه از نظر انتقال حرارتی شیشه بدون قاب است که در حال حاضر امکانات ساخت اقتصادی آن وجود ندارد. هرچند که تکنولوژی ساخت قابهای پنجره هرروز در حال پیشرفت و تکامل است.
میزان نفوذ هوای خارج به داخل ساختمان از طریق درز قطعات پنجره به ویژه در زمستان بسیار قابل توجه است. به همین جهت اهمیت کاهش نفوذ هوا به داخل ساختمان از طریق درزهای پنجره همانند پنجره از اهمیت خاصی برخوردار است. بطور کلی هوا از سه محل به داخل ساختمان نفوذ پیدا میکند:

  • درز بین قطعات بازشو و ثابت پنجره
  • درز بین قطعات ثابت پنجره در اثر عدم مرغوبیت ساخت پنجره
  • درز بین اتصال شیشه به پنجره

برای اطلاع از قیمت در و پنجره با بخش فروش تبریز تماس حاصل فرمایید.

نویسنده
نویسنده
حبیب ایرانی نویسنده مقالات سایت گروه صنعتی خجسته (پنجره تبریز )| طراح و مجری انواع درب و پنجره آلومینیومی دوجداره یو پی وی سی upvc ترمال بریک - نانترمال - وین تک در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *