یراق آلات پنجره

یراق آلات پنجره

یراق آلات پنجره

یکی از مهمترین مباحث، شناخت یراق الات مناسب برای درب و پنجره های یو پی وی سی ( UPVC ) است زیرا با گران شدن نرخ ارز، بعضی از تولیدکنندگان پنجره برای کاهش هزینه محصول خود از یراق آلات بی کیفیت استفاده میکنند.

یراق آلات پنجره چیست ؟

به مجموعه قفل و لولا و دستگیره و اسپانولیت و سایر قطعات فلزی نصب شده بر روی پنجره گفته میشود .

انواع یراق آلات پنجره

انواع ساخته شده و  متداول ترین  یراق آلات پنجره  ترک ، آلمان و چینی به شرح زیر میباشند:

  • ترک : کاله ( Kaleh ) ورنه ( Vorneh ) وی اچ اس (VHS ) جی یو (GU)
  • آلمان: روتو (Roto) زیگینیا (Ziginiya) شورینگ (Shoring) جی یو (GU)
  • چین: جی یو (GU)

یراق آلات پنجره  آلمانی معمولا با کیفیت تر و گرانتر هستتتند. معمولا یراق آلات  مورد استفاده خارجی می باشند بنابراین نکته ای که در هنگام خرید باید توجه داشت مشخص کردن کشور سازنده یراق آلات می باشد.

قطعات تشکیل دهنده یراق آلات تک حالته استاندارد و مناسب موارد زیر را در برمی گیرند

اسپانولیت: قسمتی از یراق است که به صورت سرتاسری در کنار لنگه بازشوی درب یا پنجره قرار میگیرد و هنگام بسته شدن درب یا پنجره، زبانه های آن با فریم درگیر شده و لنگه را به سمت داخل میکشد و لنگه درب را کیپ کرده و مانع نفوذ هوا میشتود. استپانولیت های آلمانی امنیت و قیمت بسیار بالاتری  نسبت به بقیه اسپانولیت ها دارند.

مشخصات اسپانولیت با کیفیت

استپانولیت ( Spagnolette ) با کیفیت باید از قسمت چرخ دنده با آلیاژ بسیار مرغوب تولید شود که به مرور زمان دچار فرسودگی و شکست نشود. در یراق آلات  بی کیفیت به این قسمت توجهی صورت نمیگیرد و کاملاً ضعیف بوده و پس از نصب دستگیره دچار شکست میشود و یا باعث هرز شدن دنده های پیچ میگردد. در این استپانولیت ها، باید به حرکت غلطک ها توجه نمود که در حالت عادی باید با دست به صورت کاملاً آزاد حرکت داشته باشد تا به مرور زمان دچار خوردگی نشود.

یراق آلات پنجره

پایه غلطک اسپانولیت

پایه غلطک های پرچ شده روی استتپانولیت باید کاملاً ضخیم و محکم بوده تا در هنگام رگلاژ پایه، دچار شکست یا شل شدگی نشود که در صورت بسته شدن پنجره فشار در ناحیه لاستیک های درز بندی، استاندارد باشند . رعایت نکردن این امر باعث نفوذ گرد و غبار، آب و صدا به داخل ساختمان میگردد. تعداد جای پیچ در استپانولیت، اصل بسیار مهمی میباشد که در هر 30 سانتیمتر باید رعایت شود و در قسمت چرخ دنده باید نزدیکتر بوده تا بر اثر فشار دستگیره، اسپانولیت از پروفیل جدا نگردد.

نکته : نکته قابل توجه دیگر آنکه مقدار روکش استپانولیت استاندارد بوده ( که باید حداقل 300 ساعت مقاومت در برابر تست آب و نمک را دارا باشد) تا در مناطق مرطوب دچار خوردگی و فرسودگی نگردد 

دستگیره های پنجره

دستگیره ها به صورت آلومینیومی و پلاستیکی در بازار به فروش می رسند . گاهی در بازار، دستگیره  های آلومینیومی غیراستاندارد و بی کیفیت دیده میشود که به ارتفاع دستگیره، وزن مناسب، آلیاژ مرغوب، پایه های پلاستیکی ضخیم، رنگ کاری چند لایه ، شفت چهار پهلوی مقاوم و چرخ دنده داخلی فلزی اصلاً توجهی نمیشود.

دستگیره پنجره

ارتفاع مناسب دستگیره پنجره

ارتفاع مناسب دستگیره که به صورت اهرم عمل میکند باعث فشار کمتر در هنگام استفاده از پنجره میشود که رضایت مشتری پس از تحویل، نصب و رگلاژ پنجره را به همراه خواهد داشت. در دستگیره های کوتاه این امر باعث میشود پنجره به صورت استاندارد آب بندی نشده و برای راحتی مشتری به  طور نامناسب رگلاژ میگردد که در این صورت فشار کافی بین بازشو و فریم اعمال نمیشود. در دستگیره های ارزان به دلیل کاهش قیمت و رقابت در بازار، از ارتفاع و وزن مواد مصرفی کاسته شده و به صورت پوچ و توخالی تولید میگردد. چنین حالتی باعث شکنندگی دستگیره میگردد. همچنین نبود پایه های پلاستیکی ضخیم دستگیره، باعث میشود در هنگام بستن پیچ، شکست در این ناحیه ایجاد گردد. استفاده از آلیاژ  مناسب در شفت چهار پهلو که داخل اسپانولیت قرار میگیرد باعث میشود شفت از حالت چهار گوش کامل خارج نشده و دستگیره طول عمر بیشتری پیدا خواهد کرد. چرخ دنده فلزی که در انتهای شفت قرار میگیرد باعث حرکت روانتر دستگیره شده و اهرم دستگیره در هنگام باز و بسته شدن در حالت 90 درجه قرار میگیرد.

نکته مهم : استفاده نکردن از آلیاژ مرغوب در تولید پیچ دستگیره باعث از  بین رفتن پیچ در هنگام مونتاژ دستگیره شده و خسارت قابل توجهی به تولید کنندگان وارد میگردد.

لولای پنجره یو پی وی سی UPVC

بازشوی پنجره های UPVC تک حالته دارای لولای  75 میلیمتری و وزن استاندارد حدود 80 گرم بوده که کاهش وزن آن به دلیل گرانی، باعث شکستن لولا ها و در نهایت صدمه به پنجره دو جداره UPVC  میشود.
برای لولاهای  استاندارد حتماً جهت مونتاژ باید از شابلون مناسب استفاده گردد تا بازشو در تمامی اضلاع به صورت یکنواخت روی فریم قرار گیرد و برای سرعت مونتاژ لولا  بسیار موثر میباشد.

جلو قفلی پنجره دو جداره UPVC

این قطعه اگر چه ساده به نظر می آید ولی نقش مهمی در کارکرد پنجره دو جداره UPVC ایفا  میکند. وزن استاندارد آن در حدود 13  گرم است که البته 7 گرمی آن نیز موجود است که به دلیل وزن کمتر زود میشکند. وزن سبک این قطعات باعث ضعیف شدن و آسیب پذیری آنها میگردد. استفاده از جلو قفل نامرغوب و سبک ، به دلیل فشار زیاد و قرار گرفتن در پنجره به عنوان نقطه اتکاء لنگه بازشو و فریم، بسیار آسیب پذیر بوده و نقش بسیار مهمی را در پنجره ایفا میکند و در صورت نامرغوب بودن دچار شکستگی شده و پنجره از حالت استاندارد خارج میگردد.

جهت دریافت قیمت پنجره دوجداره UPVC با بخش فروش تبریز تماس حاصل فرمایید.

 

mphi
mphi
نویسنده سایت گروه صنعتی خجسته تولید کننده درب و پنجره در تبریز - درب و پنجره ساز در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *